منوی دسته بندی
اجرای سازه فضاکار در پروژه

اجرای سازه فضاکار در پروژه

اجرای سازه فضاکار در پروژه
اجرای سازه فضاکار در پروژه

اجرای سازه فضاکار در پروژه به چهار روش انجام می‌شود. برای روش نصب سازه فضایی روی سطح زمین با توجه به شرایط جوی و نوع سازه مشخص می‌شود. در ادامه به بررسی چهار روش اجرای سازه فضاکار می‌پردازیم.

1- مونتاژ یکجای سازه فضاکار :

مونتاژ سازه فضاکار روی تراز زمین و نصب کال سقف (بصورت کامل) با جرثقیل یا جک‌ های ساکن در میان سازه فضایی (HEAVY LIFTING). سریعتر بودن و صرفه جویی در بافت و نصب سازه فضاکار از فواید این شیوه است.

2- مونتاژ قسمت‌‌های سازه بصورت بلوک‌های مشخص

پس از آن مونتاژ بلوک‌ها بهم در ارتفاع و با کمک رسانی جرثقیل. این شیوه در مقایسه با شیوه پیشین سرعت کمتری دارد. و در برخی از فرم های معماری محدودیت های خاص مختص به خودش را دارد.

3- مونتاژ پنجه‌ای(عنکبوتی) :

این شیوه از مونتاژ از اشکال بافت درجا حساب می‌شود. غالبا قسمت‌های عنکبوتی کوچک از تعدادی اندک اجزای لوله ای (اکثرا3 تا 5 المان) همچنین یک گره (گوی) ساخته شده است. قسمت های عنکبوتی روی سطح زمین با هم مونتاژ میشوند. به موقعیت صحیح خود در ارتفاع(با چرخ و قرقره یا جرثقیل های تقریبا سبکی) انتقال پیدا می‌کند. بعد قطعه عنکبوتی در فاصله موردنظر از زمین به قسمت نصب شده از قبل شبکه سازه فضاکار (سقف اصلی) متصل می‌شود.

4- در زمان عملیات مونتاژ به دلیل کم کردن تغییر شکل سازه فضایی کامل نمیشود 

در طول محور اصلی مجموعه شمع هایی موقت نصب می‌شود.

و بعد از تمام شدن عملیات مونتاژ به دلیل انتقال تمام و کمال بارها به تکیه گاه های اصلی شمع های موقتی کم کم حذف می‌شوند تا سقف تغییر شکل طبیعی خودش را بدست آورد.

نصب و مونتاژ سازه فضاکار روی زمین

در جهان روش های زیادی برای راه‌اندازی سازه فضاکار وجود دارد که در اینجا به برخی از آنها می‌پردازیم. نصب در چند مرحله انجام می‌شود.

نصب روی زمین :

در مرحله اول، برخی از پایه های عضو پایینی با ثابت کردن میله ها به گره ها و محکم کردن پیچ ها در سوراخ های کره ارائه شده نصب می‌شوند. سپس، اولین مورب‌ها سوار می‌شوند. بنابراین اولین چهار وجهی ایجاد می‌شود. در نهایت، چهار وجهی دوم سوار می‌شود. و کره های اعضای بالایی توسط میله ها به هم متصل می‌شوند. این دنباله تا زمانی که همه کره ها و میله های سازه نصب شوند، تکرار می‌شود.

بلند کردن سقف :

پس از مرحله نصب روی زمین، باید نصب بالای سر انجام شود. سازه باید با طناب های نساجی با ظرفیت مناسب محکم شود.

بلند کردن در دو مرحله انجام می‌شود:

ابتدا سازه به اندازه چند سانتی متر (اینچ) از زمین بلند می‌شود. و برای چند دقیقه آویزان نگه داشته می‌شود. تا عملکرد آن مشاهده شود. و تراز و صافی کامل آن بررسی شود. در صورتی که در اولین باربری مشکلی وجود نداشته باشد، می‌توان عملیات بلندسازی و موقعیت یابی نهایی سازه را انجام داد.

اگر اندازه ساختار مانع از نصب در یک عنصر منفرد شود، باید توسط قطعات انجام شود. 

فناوری ها و روش های اجرای سازه فضاکار 

سازه فضاکار یک ساختار استاتیکی نامشخص است. که ترکیب میله‌های زیادی طبق قوانین خاصی دارد. سازه فضایی با دهانه بزرگ دارای روش‌های نصب و مونتاژ مختلفی است. که برخی از فناوری‌های نصب در سطح پیشرفته دنیا را ایجاد کرده است. که به روش بالا بردن انتگرال، روش بلند کردن انتگرال، روش جک انتگرال، روش لغزش زیاد و غیره تقسیم کرد. 

برای اطلاعات بیشتر در مورد اجرای سازه فضاکار میتوانید با مهندس قدیری تماس بگیرید.

‫2 نظر

  • اکبر گفت:

    سلام
    اجرا در شرایط بارانی امکانش هست پروژه انجام بشه

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *