منوی دسته بندی
سازه فضایی چیست

سازه فضایی چیست

سازه فضایی
سازه فضایی

سازه فضایی چیست : سازه هایی سه بعدی شکل و سبک هستند که با لوله ها و گوی ها و مهره ها و پیچ ها به هم دیگر پیوسته وصل شده اند. ذر ساختمان های مدرن از این سازه های فضاکار استفاده میشود.

ویژگی سازه های فضایی

به هر قطعه از سازه فضایی یک فریم گفته می ‌شود. استحکام این سازه‌ ها از طریق محاسبه بارهای خمِشی وارد شده به سازه است که خود به دو قسمت بارهای کششی و فشاری در طول هر پایه یا فریم منتقل میشود. سازه فضاکار با اتکا به قدرت ساختاری ذاتی مثلث متساوی اضلاع تعریف می شود. این قاب فضایی در دهه 1900 توسط الکساندر گراهام بل طراحی شد اما کاملا محقق نشده بود تا بعدا ریچارد باکمینستر فولر از آن برای ساخت گنبدهای ژئودزیکی خود استفاده کرد.

کاربردهای سازه فضایی

 • ساختارهای تجاری و صنعتی
 • سایبان‌ های زیبا (آمفی تئاتر ، سالن اجتماعات و …)
 • چراغ ‌قوه‌ های بزرگ شهری
 • باجه‌ های عوارض
 • سالن‌ های نمایشگاه
 • استادیوم‌ های ورزشی
 • ایستگاه های راه آهن

انواع سازه فضایی

الف . سازه فضاکار تخت

ب . سازه فضاکار گنبدی

پ . سازه فضاکار آزاد

ت . سازه فضاکار چلیک یا قوس

سازه فضایی تخت

در سازه فضایی تخت یا سازه فضاکار مسطح به ترکیب یک سیستم یک یا چند وجهی با لایه های واحد شبکه گفته می شود . این سازه می تواند دارای یک ، دو یا سه و حتی چند لایه باشند ، ولی بیشتر به صورت دو لایه مورد استفاده قرار می گیرند. شبکه های دولایه از دو صفحه موازی که بوسیله عناصری به هم متصل گردیده اند تشکیل می شوند .

سازه فضایی تخت
سازه فضایی تخت

سازه فضایی گنبدی

یکی دیگر از انواع سازه ها سازه فضایی گنبدی میباشد که دارای اهمیت ویژه‌ای است. با صنعتی شدن و توسعه دنیای مدرن تقاضا برای استفاده از سازه های با دهانه های بزرگ افزایش یافت. سازه‌های ‌فضایی به‌دلیل تنوع بسیار و انعطاف‌پذیری، ابزار باارزشی ‌برای دستیابی ‌به فرم‌های ‌جدید توسط‌ معماران و مهندسان میباشند.

سازه فضایی گنبدی
سازه فضایی گنبدی

سازه فضایی فرم آزاد

این سازه فضایی فرم آزاد توجه اکثریت طراحان را به خود جلب نموده است. به گونه ای که استفاده از این سازه ها گسترش زیادی داشته است. سازه فضاکار فرم آزاد به سطوح با انحنای مضاعف اطلاق میشود. این سازه ها مستقل از گروه فرمهای محدود از نظر هندسی و یا فرمهای محدود از نظر مکانیکی میباشند.

سازه فضایی فرم آزاد
سازه فضایی فرم آزاد

سازه فضایی قوسی

از این سازه فضایی قوسی بیشتر برای پوشش سطوح مستطیلی دالان مانند استفاده میشود سازه فضاکار چلیکی به شکل نیم استوانه ای می باشد. در اين نوع سازه فضاکار قوسی یا چلیکی از ستون استفاده نشده و روی یک بدنه که به تکیه گاه متصل است قرار می گیرند. اگر چلیک یک لایه باشد اتصالات به شکل صلب است .

سازه فضایی قوسی
سازه فضایی قوسی

کارخانه سازه فضایی آسمان گستر با سالها سابقه در اجرای انواع سازه فضایی در پروژه های مختلف آمادگی نصب و اجرای انواع سازه فضاکار را دارد . برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید .

‫7 نظر

 • علی گفت:

  با سلام و وقت خیر خدمت شما در مورد سازه فضایی به اطلاعات بیشتری نیاز داشتیم؟

  • Admin گفت:

   با سلام و وقت بخیر میتوانید با واحد فروش و مهندس قدیری در ارتباط باشید.
   شماره مهندس
   09146595085

 • علی گفت:

  سلام مقاله هایی دیگر در این زمینه دارید

 • […] و پیچ شبکه ای دولایه ساخت. سازه های تخت یکی از انواع سازه فضایی می باشند که امروزه کاربری گسترده ای دارند. با افزایش […]

 • […] های کروی شکل و یا نیم کره را برای طراح ایجاد می نماید. سازه فضایی گنبدی نیز از این دست سازه ها می باشد. این سازه ها را می […]

 • […] سازه فضایی فرم آزاد به علت پویایی زیاد، همواره مورد توجه معماران شرکت آسمان گستر قرار گرفته است. به طور کلی از نظر نحوه ساخت، با دو راستا یا بدون راستای آزاد تعریف می­گردند. در اصل مسئله ای که معماران بیشتر با آن درگیر هستند اجرای سازه فضاکار فرم­ آزاد با استفاده از مصالح موجود است. همچنین هندسه پیچیده، ساخت و ساز چنین فرمهایی را در دنیای حقیقی را سخت میکند. […]

 • […] سازه فضایی قوسی دارای ویژگی های مثبت بسیار زیادی می باشد که برای پوشش سطوح مختلف از این نوع سیستم سازه ای استفاده می شود. بنابراین اگر به دنبال استفاده از سیستم سازه فضاکار برای پوشش سطح وسیعی با دهانه های زیاد هستید، پیشنهاد می کنیم از سازه فضایی قوسی تک لایه یا دولایه استفاده نمایید که با توجه به ویژگی های این نوع سازه بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشند. […]

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *