منوی دسته بندی
سازه فضایی

سازه فضایی

سازه فضایی ( space frame ) سازه ای سه بعدی است که قابلیت انتقال تمامی بارهای وارده بر سیستم شبکه سـازه فضـایی را دارد. به گونه ای که نیرو های اعمال شده بر سازه فضاکار به راحتی به تکیه گاه ها انتقال یافته و سبب پایداری و استحکام سازه سه بعدی میشوند. تمام اجزا در این سیستم تحت تاثیر کشش و فشار قرار دارند. به عبارت دیگر، سـازه فضـایی شبکه منظم و پیوسته و مدولاری است که بصورت یکپارچه و سیستمی عمل میکند.

انواع سازه های فضایی

الف:تخت
ب:گنبدی
ج:فرم آزاد
د:قوسی

الف:تخت

سازه فضایی تخت یا سازه فضاکار تخت ( مسطح ) به ترکیب یک سیستم یک یا چند وجهی با لایه های واحد شبکه گفته می شود . این سازه می تواند دارای یک ، دو یا سه و حتی چند لایه باشند ، ولی بیشتر به صورت دو لایه مورد استفاده قرار می گیرند. شبکه های دولایه از دو صفحه موازی که بوسیله عناصری به هم متصل گردیده اند تشکیل می شوند.

 

ب:گنبدی

سازه فضایی گنبدی دارای اهمیت ویژه‌ای است. با صنعتی شدن و توسعه دنیای مدرن تقاضا برای استفاده از سازه های با دهانه های بزرگ افزایش یافت. سازه‌ های ‌فضایی به‌دلیل تنوع بسیار و انعطاف‌پذیری، ابزار باارزشی ‌برای دستیابی ‌به فرم‌های ‌جدید توسط‌ معماران و مهندسان میباشند. طراحان ‌سازه‌های فضایی شرکت آسمان گستر پهنه وسیعی‌ از سیستم‌های سازه‌ای برای‌گنبدها را دراختیار دارد. سازه فضاکار گنبدی تک‌لایه دارای انواع‌ مختلفی هستند.

 

ج:فرم آزاد

سازه فضایی فرم آزاد توجه اکثریت طراحان را به خود جلب نموده است. به گونه ای که استفاده از این سازه ها گسترش زیادی داشته است. سازه فضاکار فرم آزاد به سطوح با انحنای مضاعف اطلاق میشود. این سازه ها مستقل از گروه فرمهای محدود از نظر هندسی و یا فرمهای محدود از نظر مکانیکی میباشند.

 

د:قوسی

سازه فضایی قوسی بیشتر برای پوشش سطوح مستطیلی دالان مانند استفاده میشود سازه فضاکار قوسی به شکل نیم استوانه ای می باشد. در اين نوع سازه فضاکار قوسی یا چلیکی از ستون استفاده نشده و روی یک بدنه که به تکیه گاه متصل است قرار می گیرند. اگر چلیک یک لایه باشد اتصالات به شکل صلب است .این نوع سازه بیشتر برای پوشش سطوح مستطیلی دالان مانند استفاده میشود سازه فضاکار چلیکی به شکل نیم استوانه ای می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *